Výslech Míry Michálka

28. 5. 2010 13:05, Eduard Štůla

Jak ses vůbec dostal do světa rádií a kde jsi začínal?

 

Do světa radií? No rád bych řekl, že ta cesta byla složitá, náročná a vydřená, ale to bych lhal. Přišel jsem k tomu vlastně jak slepej k houslím. Do dnes si pamatuju, jak jsem uklízel sklep rekvizit v Libereckém Šaldově divadle, když v radiu zaznělo "hledáme nové moderátory a zpravodaje". Tak jsem tam šel, vzali mě (myslím hlavně díky personální krizi) a tam to všechno začalo. Ale bylo to teda hrozný. To říkám na rovinu. Být ředitelem radia, tak sám se sebou vyrazím tenkrát dveře s velikou radostí. Ale přežil jsem pár týdnů, a pak si to tak nějak sedlo, a takhle to dopadlo. Jo a málem bych zapomněl. Bylo to rádio Euro K. Budiž mu rádiové nebe lehké, protože už dávno není mezi námi. On Liberec má všeobecně smůlu na rádia. Buď jsou strašná až strašidelná, nebo nevydrží. Každopádně můj neskonalý a doživotní vděk patří tehdejší ředitelce rádia Euro K Miroslavě Kosové, která mi svou vstřícností a trpělivostí úplně změnila život.

 

 


klikněte pro zvětšení
Zdroj: Frekvence 1

 

 

Jsi na prestižním rádiu a musím uznat, že Ti Tvá práce jde od pusy. Chtěl jsi být vždy hvězdou v médiích, nebo Tě to táhlo jinam?

 

Já? Já chtěl vždycky jezdit kamionem. Pak jsem si to zkusil a musím říct, že horší práci jsem snad nikdy nedělal. No a tak jsem se potloukal, kde to šlo. Dělal stěhováka, skladníka, jezdil hovnocucem, ale mediální dráha mě fakt nenapadla. Byl jsem vždycky stydlivý. Pamatuju si, jak jsem trápil rodiče tím, že jsem brečel i na návštěvě, styděl se jít sám nakoupit do krámu, bál se cizích lidí. Takže budoucnost, ve které se budu exhibovat, mě fakt nenapadla ani v nejmenším. No, ale stalo se.

 

Posluchači se s Tebou setkávají pravidelně ve večerní Romantice na Frekvenci 1. Považuješ sám sebe za romantika?

 

Abych se přiznal, tak jsem ve všech radiích až do teď dělal vždy ranní show, takže jsem spíš ostřílený ranní kohout než solidní večerní průvodce. Ale myslím, že mi nakonec tahle role sedla. Přeci jen, každý stárne a uklidňuje se. A romantik? Romantik já jsem určitě. Možná jeden z největších současné doby u nás. A vidíte? Nesměju se u toho, protože to myslím smrtelně vážně. Dost se toho u mě změnilo. Vyměnil jsem baskytaru, koženou masku a drsnou image z Rammstein memberś club, kde jsem dříve působil, za akustickou kytaru a vlastní písničky plné lásky, zklamání, ponaučení i depresí a alkoholu, s nimiž jsem si taky užil své. Zaplať pánbůh je to snad za mnou. No a chystám se už brzy vyrazit na česká podia s akustickým projektem "Tak trochu jiná romantika". Do toho píšu poezii a pracuji už na druhé knize. Tedy snažím se. Takže? Jsem či nejsem romantik? Možná se můžete zeptat v zástupu mnou zklamaných :).

 

Ve vysílání spolupracuješ s věštkyní. Věříš kartám? Máš osobní zkušenost, třeba ze zákulisí vysílání Romantiky, s kartami či konstelací hvězd?

 

Mno, jak bych to tak nějak kulantně zaobalil :). Víte, já věřím tomu, že jsou miliony věcí mezi nebem a zemí. Čtu spousty zajímavých knih, ze kterých se učím dnes a denně. Hodiny bych s každým rád diskutoval nad dobrem i zlem, Bohem, Krishnou, Ježíšem, který je pro mě mimochodem velkým vzorem, co se názorů týče. Bohužel církev celé to úžasné učení vzala a prostě zničila. Víra je krásná věc, ale za ta staletí moc pošpiněná. Ale zpět ke kartářkám. Můj pohled na věc je asi takový. Když už to někdo opravdu umí a má ty schopnosti, je to pro mě umělec. Považuji se sám za umělce (opravdové umělce prosím, aby mou drzost přešli), když si sednu s kytarou, tak napíšu písničku třeba každý den. Ale dobrá se mi povede jednou za měsíc. Ostatní budou braky. A stejně je to podle mě s výkladem karet. Holt není každý den posvícení. Kdo umí, ten umí! Ale ne vždy a za všech okolností.

 

Přemýšlel si někdy, že s rádiem sekneš?

 

Já už to dokonce i udělal. Potřeboval jsem si trochu odfouknout od náročnýho života, který jsem kdysi vedl, a tak jsem si vzal batoh, praštil s moderováním v televizi, kapelou a vyrazil do Velké Británie, kde jsem relaxoval prací u dřezu a myl nádobí skoro celý rok. Pracovní doba 11-23 šest dní v týdnu, a víte co? Fakt mě to bavilo. A do toho jsem se naplno snažil věnovat redaktorské činnosti zahraničního redaktora tenkrát ještě pro rádio Impuls. Takže část dne myčka nádobí, část dne redaktor sledující to nejaktuálnější dění na ostrově.

 

 


klikněte pro zvětšení
Zdroj: Frekvence 1

 

 

Máš moderátorský vzor? Kdo se Ti z českých speakerů líbí nejvíce?

 

No to je dobrá otázka. Já už žádný vzor raději nemám. Zjistil jsem totiž, že jak se na něčí práci soustředím, začnu ho časem nechtěně kopírovat, a to dělám fakt nerad. Mnohem raději bych byl sám vzorem pro začínající moderátory. Ale když už bych měl někoho jmenovat, tak samozřejmě všechny mé současné i bývalé kolegy. Jsou skvělí. Dan Kostka, Luboš Procházka, Míša Van Erne nebo Vedran Kovačevič. No a jestli mě někdy někdo opravdu padl hooooodně do ucha, tak je to taktéž bývalý kolega Tomáš Kraus, ten člověk mě faaaaakt bavil.

 

Co Ty a přežblebty? Měl bys pro nás nějakou perličku z on-air vysílání?

 

Teď už se moc nepřeříkávám. Dřív to bylo horší, ale nic strašného se mi nikdy nestalo. Snad za zmínku stojí záměna pošťáka s poštěvákem a taky Harry Potter a kámen mrduců. Podstatně horší trapasy byly, když jsem zezačátku zapomínal stahovat mikrofon po vstupu. To se stane prostě každému. Mně se to ale bohužel stalo hned první den, co jsem seděl v radiu. Tenkrát jsem byl tak překvapen, že mě vzali, že jsem okamžitě volal své, teď už expřítelkyni, a chlubil se jí, že mě vzali do radia a že sedím ve studiu a mluvím do mikrofonu a dělal ze sebe strašnou hvězdu. No a všechno šlo samozřejmě hezky ven rovnou do uší všem posluchačům. Děsnej trapas!

 

Dost bylo práce. Slyšel jsem, že máš rád psy. Máš nějakého doma?

 

Psy miluju. Ne nadarmo se říká, že jediná možnost jak si koupit lásku, je pořídit si psa. Jsou prostě úžasný, skvělý a jedinečný. Bohužel svého pejska jsem musel nechat v Liberci u své expřítelkyně. Bylo to těžké rozhodování, ale musel jsem brát ohledy hlavně na jeho život a pohodlí. Bez diskuzí se tam má líp, než by se měl se mnou v Praze. Každopádně jsem celkově zamilovaný do všech zvířat. Jsou tak čistá, můžeme jim jenom závidět a měli bychom se od nich učit. Žilo by se nám mnohem lépe. To je vlastně ten hlavní důvod, proč například nejím maso. Nemohl bych se pak ani podívat do zrcadla. Podrobněji toto téma rozebírám také na svých stránkách www.mira-michalek.cz

 

Práce v rádiu bývá dost časově náročná. Jak nejraději trávíš svůj volný čas, jestli tedy nějaký je?

 

Abych se přiznal tak jsem dost líný a flákací typ a nikdy jsem se moc nepředřel, takže když nemusím, nepracuju více, než je třeba. A volný čas trávím s přáteli, miluju výlety a cestování, hodně hraju na kytaru a skládám. V současné době se také dost věnuji psaní knih, moc mě to baví, anebo psaní článků. Hodně čtu a také mám často hlavu v oblacích a moc moc toulavý nohy, takže plánuju neustále nějaké cesty do všech koutů světa. Vloni byl Island (mimochodem doporučuji, neuvěřitelná země) no a v plánu je Jižní Amerika a hlavně Asie. Kambodža, Indie, Laos apod. Tam se opravdu těším. Mimochodem také cestopisy, nejen z vlastních cest, najdete na mých stránkách.

 

Jakou muziku posloucháš, když zavřeš dveře od studia?

 

Jsem písničkář, a tak jsem spíš na podobný styl. Byť jsem dřív ujížděl na takové muzice jako je Kabát, Chinaski, No Name a podobně. Nikdy jsem neposlouchal anglicky zpívanou muziku, protože mě štvalo, že tomu nerozumím. Pak jsem začal rozumět a teď mě dost často spíš mrzí, že rozumím. No ale jednoznačně k smrti miluju Radůzu. Ani nechodím na její koncerty, protože bych brečel. Je mi textově tak nadosah, až to mrazí. Pokud bych psal takový text, napsal bych ho podobně. Myslím, že u většiny z nich přesně vím, proč tam co napsala a co za tím je. Až se s ní jednou potkám, omdlím :).No a další oblíbenci? Glan Hansard, Jarek Nohavica, Míra Michálek :), Tomáš Klus, Kryštof a velký vzor je taky Luboš Beránek ze skupiny Těla.

 

Ještě než se rozloučíme, chtěl bys něco vzkázat čtenářům portálu Super-Rádio.cz?

 

Hrozně rád bych použil legendární větu Billyho Macka z filmu "Láska nebeská". Milí čtenáři, nekupujte drogy! Staňte se hvězdou a budou vám je dávat zadarmo! Ale ne, samozřejmě si dělám legraci. Rád bych vzkázal toto. Nebuďte lhostejní vůči životům nás všech, co obýváme tuto krásnou planetu, vůči naší zemi, která nás stvořila. Máme jen jednu, a pokud si jí zničíme, už jinou nedostaneme. Je nejvyšší čas a sama nám to dává už dost najevo. A začít musíme každý u sebe. Ne čekat až to někdo nahoře vyřeší za nás. Buďte uvnitř sebe čistí, buďte upřímní sami k sobě, milujte v první řadě sebe. Protože kdo chce lásku a upřímnost dávat ostatním, musí jí v sobě nejdříve mít, pravou a upřímnou. A ten oheň lásky musíte ve svém srdci zažehnout vy, nikdo jiný. Přemýšlejte nad tím. A snad ještě, čtěte správné knihy. Nebraňte se neúspěchu a neštěstí. Nezapomeňte, že nepřítel vás vždy naučí více než přítel. A v neposlední řadě? Choďte na moje koncerty, čtěte moje knihy a moje básně (bude li i do budoucna jaké) a mějte mě rádi, protože já vás miluju. Všechny! (hlavně ženy tedy :) ) Bez rozdílu věku, pohlaví, barvy pleti či živočišného druhu samotného. A to je ta moje "tak trochu jiná romantika".Přinášíme vám další rozhovor a tentokrát s hvězdou večerní romantiky na rádiu Frekvence 1. Míra Michálek odpovídal na zákeřné otázky a jak to dopadlo, posuďte sami.

Hodnocení Článku
Hodnoťte jako ve škole: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 Výsledná známka:2,91
Hlasů: 4851

Komentáře

Vyhledávání:
Rádio Tip

Rádio Tipy

Folk Rádio
Přehraj rádio online
Online poslech všech českých rádií

Newsletter

Chcete-li pravidelně dostávat novinky o portálu Super-Rádio.cz, tak se registrujte! Budete informováni na e-mail:

Anketa

Jakým způsobem posloucháte rádia?
Rádiový přijímač
26%
Internet
25%
Chytrý telefon
25%
Neposlouchám rádia
24%

Ze světa médií


Miloš Zeman, nebo Jiří Drahoš. Souboj ve druhém kole prezidentských voleb rozhodne


V prvním kole prezidentských voleb 2018 současný pán Pražského hradu zvítězil s 38,57% hlasy. Do druhého kola postoupil Jiří Drahoš s 26,6%....


Prezidentské volby 2018. Kdo z 9 kandidátů bude na Pražském hradě?


V Česku probíhají v pátek 12.1. a v sobotu 13.1.2018 prezidentské volby. Obhájí post Miloš Zeman? Kdo postoupí do druhého kola z jeho vyzývatelů? Nebo bude prezident zvolen už v prvním kole?...


Rozmary počasí v Evropě: v Česku jaro, ve Švýcarsku laviny, na západě Německa velká voda


To je leden 2018! Počasí si pohrává s celým světem. Zatímco v Evropě je spíše mírná zima bez sněhu, v USA teplota hluboko pod bodem mrazu. V Austrálii vedra atakující skoro 50 stupňů Celsia a na africké Sahaře sníh. Že by opravdu výsledek globálního oteplování planety?...


Zemřel Marián Labuda, jeden z nejslavnějších slovenských herců v Česku


Náhle zemřel slovenský herec Marián Labuda (+73). Stalo se tak v pátek 5. ledna 2018, informoval o tom slovenský Denník N....


© 2006-2018 Super-Rádio.cz a Radioweb.cz